Ünlü köşe yazarı Haydar Dümen hayatını kaybetti

Ünlü köşe yazarı Haydar Dümen hayatını kaybetti

  • 11 Şubat 2022 15:12
Uzun yıllar Posta gazetesinde yazılar yazan Türk psikiyatrist ve seksoloji uzmanı 92 yaşındaki Haydar Dümen hayatını kaybetti. Dümen, 31 Ocak'tan beri özel bir hastanede kovid tedavisi görüyordu. Dümen'in dün akşam saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi. Dümen'in ölüm nedeninin koronavirüs olduğu belirlendi.
Haydar Dümen'in bugün 12.00'de kovid önlemleri çerçevesinde Ulus'taki Arnavutköy Mezarlığı'na defnedildiği kaydedildi. Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden 91 yaşındaki Dümen, dün son yolculuğuna uğurlandı.
Vefat haberini aynı gazetede çalıştığı köşe yazarı arkadaşı Mehmet Coşkundeniz sosyal medya hesabından yaptığı açıklmada Dümen'in koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Karadeniz sosyal medya hesabına "Gazetemiz POSTA'nın yazarı, Haydar Dümen hocamızı COVID-19 nedeniyle kaybettik. Türkiye'nin en renkli doktoruydu. Sadece cinsellik konusundaki yazılarıyla değil, hayvan sevgisiyle de tanınırdı. Nur içinde yatsın" notuyla duyurdu.

HAYDAR DÜMEN KİMDİR?

Haydar Dümen, 1931 yılında Uşak‘ta İki saray köyünde doğmuştur. Yaşadığı köyde ilkokul olmadığı için başka köyde bir ailenin yanında kalarak okudu. Ortaokul ve lise 2. sınıf bitene kadar Uşak’ta okudu. Lise son sınıfı fen şubesi olduğu için Afyon‘da okudu.1948 yılında mezun olduğu liseden sonra kazandığı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumak için İstanbul‘a gitmiş ve 1955 yılında mezun olmuştur. 1958 yılında da nöropsikiyatri uzmanı olarak nöroloji ve psikiyatri dallarında uzmanlık diplomasını aldı. 25 yıl devlet hastanelerinde çalıştıktan sonra 1980 yılında emekli oldu.
1965 yılında Taksim İlkyardım şimdiki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1980 yılına kadar şef olarak çalıştı. O tarihte Cumhuriyet Gazetesi’nde “Akıl Hastalarının Teşhiri Doğru Değildir” makalesinden dolayı Samsun‘a sürgün olarak tayin edildi. Daha sonra araştırma ve yazın hayatına giren Dümen, özellikle cinsellik üzerine yazdığı kitaplarla dikkatleri üzerine topladı. Özellikle medyada cinsel problemler üzerine konuşmalar ve röportajlar yaptı.

Haydar Dümen, Güzin Abla gibi dert dinleyen gazete köşe yazarlığı yapmaktadır. Özellikle cinsel yaşam konusundaki problemleri değişik bir mizah anlayışı ile kaleme alarak cevapladığından geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir.
Haydar Dümen, 23 kitap yazmıştır.
1993 yılında Gül Dümen ile evlenmiştir.