Fatma Girik\'in yeğeni Ahu Turanlı\'dan Fatma Girik\'in bakıcısı hakkında suç duyurusu

Fatma Girik'in yeğeni Ahu Turanlı'dan Fatma Girik'in bakıcısı hakkında suç duyurusu

  • 07 Şubat 2022 21:42
 
Yeşilçam'ın efsane oyuncusu Fatma Girik, geçen ay hayatını kaybetti. Hastaneden yapılan açıklamada, "Covid-19 hastalığına bağlı olarak çoklu organ yetmezliği sonucu vefat etti" denildi. Fatma Girik'in kardeşi Günay Girik, ablasının tedavisi esnasında ihmaller zinciri yaşandığını ifade ederken usta oyuncunun mirasını bıraktığı yeğeni Ahu Turanlı'ya da dava açtığını belirtti.
Günay Girik, ablasının tedavisi sırasında ihtimaller zinciri yaşandığını iddia etti: "Ablamın tedavisi sırasında hastanede bazı ihtimaller zinciri oluştuğunu düşünüyorum. Zaten bu da ortada. Ablamın bakıcısı izinden dönüşte hastaneye geliyor ve 'Ben biraz grip gibiyim. Koronavirüs testi yaptıralım' diyor. Sonra testin bin lira olduğunu öğrenince yaptırmıyor."
Günay Girik, ayrıca yaptığı açıklamada miras peşinde olmadığını ifade etti: "Burada kimin ne kadar ihmali varsa çıkacak ortaya. Ben paranın, mirasın peşinde değilim."

BAKICISI DA YEĞENİNİ SUÇLAMIŞTI

Fatma Girik'in bakıcılığını üstlenen Gozel Yazyyeva ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "Testim pozitif çıktı. Ahu 'Test sonucunu Fatma Girik'in kardeşine gönderme' diye beni uyardı. Günay Bey kendisi sonradan öğrendi" ifadelerini kullanmıştı.

YEĞENİNDEN FLAŞ HAMLE GELDİ

Yaşanan tartışmalar ve iddiaların ardından Fatma Girik'in kuzeni ve ailenin Avukatı Taşkın Kurt ve Girik'in yeğeni olan Ahu Turanlı'dan flaş bir hamle geldi. Ahu Turanlı, Girik'in bakıcılığını yapan Türkmenistan uyruklu Gozal Yazyyeva hakkında koronavirüs belirtileri gösterdiği halde Fatma Girik'in bakımına devam ettiği iddiasıyla avukatı Taşkın Kurt aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Girik'in bakıcısı olan Gozel Yazyyeva'nın Covid 19 testi yaptırmadan Fatma Girik'in bakımına devam ettiği, kendisinin hasta olmasına rağmen saçlarını yıkadığı için soğuk aldığı gibi bahanelerle test yaptırmayıp Fatma Girik'i teste gerek olmadığına ikna ettiği ve Fatma Girik'in hayatını tehlikeye attığı iddia edildi. Suç duyurusunda Gozel Yazyyeva hakkında, "Tedbirsizlikle ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebeb olma" suçundan cezalandırılması ve sınır dışı edilmesi talep edildi.

BAKICI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Suç dilekçesinde, Girik'in bakıcısı Gozel Yazyyeva'nın hastalık şüphesi bulundurduğu, işe gelmeden önce devlet hastanesinde ücretsiz olarak PCR testi yapma imkanı varken bunu yerine getirmeyerek gizlediği ve cenazenin defnedildiği son aşamaya kadar bir çok insanı riske attığı kaydedildi. Böylece taksirle ölüme neden olma suçunu işlediğini ileri sürülen şikayet sonrası olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

TİMSAH GÖZYAŞLARIYLA İHTAMLARDA BULUNDU

Suç duyurusunun ardından İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapan Turanlı'nın avukatı Taşkın Kurt, "Malumunuz son dönemde Fatma Girik hakkında yapılan, özellikle ölümünden sonra yeğenine itham noktasında çok ciddi birtakım girişimler var. Bizler de bugün adli girişimleri yaptık. İddiaların odak noktasında malumunuz Fatma ablamızın son dönemde bakıcılığını yapan Gozel Yazyyeva isimli bir kadın. Bu şahıs özellikle bazı medya kuruluşlarına verdiği röportajlarda son derece ağlayarak, timsah gözyaşlarıyla birtakım ithamlarda bulunmuştur."
"Bu şahıs hakkında biz de suç duyurusunda bulunuyoruz. Çünkü malumunuz yaşanılan süreçte herkesin temel yükümlülüğü hasta olduğunu hissettiği anda öncelikle kendi testini yaptırmak, kendi tedbirlerini almaya çalışmaktır. Maalesef bu hanımefendi bu özeni göstermedi. Bununla yetinmeyip Fatma hanımın yoğun bakıma alınmasının ardından 21 Ocak'ta yaptırdığı testin pozitif çıkmasına rağmen bunu sadece o biliyormuş. Bizler çok yeni öğrendik. Testin pozitif çıkmasına rağmen 27 Ocak'ta Teşvikiye Camii'nde ve yanlış hatırlamıyorsam 28 Ocak'ta da Bodrum'da yapılan cenaze törenlerine katıldı. Taziye evinde bulundu" dedi.