Eski milli yüzücü Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıktı!

Eski milli yüzücü Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıktı!

  • 07 Şubat 2022 18:19
Corona virüse yakalandığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili sosyal medya hesabında yayınladığı suç teşkil eden paylaşımları tespit edilen eski milli yüzücü Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın rahatsızlığı ile ilgili suç teşkil eden paylaşımlara yönelik resen başlatılan soruşturma kapsamında, Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkartılmıştır” denildi.

GENÇLİK VE SPOR BAKANI KASAPOĞLU’NDAN DERYA BÜYÜKUNCU AÇIKLAMASI

Basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, konuyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Derya Büyükuncu hakkında gerekenin yapılacağının altını çizen Bakan Kasapoğlu, “Sporcu olmak önce insan olmayı gerektirir. İnsanlığın bir takım asgari vasıfları vardır ve bu vasıfları taşımak her insan için önemlidir. Gelinen nokta itibari ile gerekenin yapıldığını ve bu anlamadaki çalışmaların da neticelendirileceğine inanıyorum. Kimsenin hiçbir şekilde verilen emeği ve insani vasıftan yoksun olarak bir açıklamaya hakkı yoktur. Dolayısı ile hem federasyon hem de bakanlık süreci en güçlü şekilde yürütecektir” ifadelerine yer verdi.
 
Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu "Bırakın bir sporcuya yakışmamasını insanlığa sığmayacak ifadeleri kabul etmemiz, sineye çekmemiz mümkün değil. Sporcu ahlakına sığmayan bu çirkin hareket için gereği yapılıyor." ifadelerini kullandı ve Türkiye Yüzme Federasyonunca sporcu hakkında daimi hak mahrumiyeti kararı verilen belgeyi paylaştı.

DAİMİ HAK MAHRUMİYETİ CEZASI

Büyükuncu paylaşımı sonrası Türkiye Yüzme Federasyonu'nca 'daimi hak mahrumiyeti' cezası alması kararlaştırılmıştı. Türkiye Yüzme Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Büyükuncu'nun sosyal medya paylaşımının ardından disiplin kurulunun olağanüstü toplandığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Derya Büyükuncu'nun sosyal medya üzerinden sarf ettiği söylem ve yazılarının Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na ve eşine aleniyet oluşturacak şekilde yapmış olduğu paylaşımlarının Türkiye Yüzme Federasyonu Disiplin Kurulu Talimatı'nın 34. maddesine aykırı olduğu, ulusal medya kanallarından öğrenildiği üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ilgili hakkında adli soruşturma başlatıldığı, eylemlerinin yoğunluğu ve içeriğinin şiddet göz önünde bulundurularak Türkiye Yüzme Federasyonu Disiplin Talimatının 34. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 'daimi hak mahrumiyetiyle cezalandırılmasına' karar verilmiştir."

TEPKİLERDEN SONRA BİR PAYLAŞIM DAHA

Skandal paylaşımı ile büyük tepki çeken Büyükuncu, Twitter hesabından attığı tweet'te helva göndermesi yapmıştı. Bir süre sonra yeni bir paylaşım daha yapan Büyükuncu bu paylaşımda ise "Helva dedik, ne kadar da büyük bir kitle o insan!! için üstüne alındı. Allah kimseyi başkasının önünde eğilecek, kula kulluk edecek, karşısında el pençe divan duracak kadar karaktersiz, korkak yapmasın. Amin!!!" ifadelerine yer vermişti.