Derya Büyükuncu kimdir? Derya Büyükuncu hakkındaki tüm ayrıntılar!

Derya Büyükuncu kimdir? Derya Büyükuncu hakkındaki tüm ayrıntılar!

  • 07 Şubat 2022 18:00
Derya Büyükuncu, 2 Temmuz 1976 yılında İstanbul Kadıköy'de doğmuştur. Doktor olan babası Yılmaz, Çapa'da öğretim görevlisidir. Annesi İstanbullu eczacıdır. Kadıköy rıhtımda eczanesi vardır. 1,5 yaş büyük ablasının adı ise Berna'dır.
Derya Büyükuncu, Büyükada’da oturan anneannesi ve dedesinin isteği üzerine yüzme sporuna 5 yaşındayken GS kulübünde başlamıştır. Ailesinin yazın denizde boğulmasından endişe etmesi üzerine yüzme sporuyla tanışmıştır. Yüzme sporuna başlayan Derya Büyükuncu, GS antrenörü tarafından yüzmede başarılı bulunmayınca, bir başka spora yönlendirilmiştir. Ancak Derya Büyükuncu yüzmeyi çok sevdiğinden dolayı yüzmeye 7 yaşında geri dönmüştür.
Derya Büyükuncu Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okurken müzik ve resim derslerinden kalması nedeniyle ABD’de eğitimini sürdürme kararı alır ve 1991 yılında annesiyle birlikte ABD'ye gider. Amerika’da başarılı öğrencilerden olur. Hangi okula gitse burs alacağı dönemi değerlendiren Derya Büyükuncu, ülkenin en iyi okullara arasında gösterilen California State University’de eğitime başlar.
Sırtüstü ve kelebek kategorilerinde yüzmüş olan Türk yüzücü Derya Büyükuncu toplamda altı kez (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012) olimpiyatlarda yarışan ilk yüzücü olma unvanını Lars Frölander ile birlikte paylaşmaktadır. Derya Büyükuncu, Türk spor tarihinde 27 yıl milli takıma hizmet eden tek Türk sporcusudur. 1985-2012 yılları arasında yaklaşık 500 kez yüzme rekoru kırmıştır.
 
Show TV'de, 2011 yılında Acun Ilıcalı‘nın sunduğu “Yok Böyle Dans” yarışmasına katılmış ve 5. olmuştur. O sıralar milli takımı ve Galatasaray yüzme takımını ihmal ettiği gerekçesiyle cezaya maruz kaldığı için Galatasaray Spor Kulübü ile ilişiği kesilmiştir. Yine Show TV’de, 2011 yılında Acun Ilıcalı‘nın sunduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasına katılarak finale kalan Büyükuncu katıldığı Survivor yarışmasında 2011 yılının şampiyonu olmuştur.
 
Derya Büyükuncu’nun başarıları saymakla bitmiyor. Başlıca başarılarına şuradan ulaşabilirsiniz.