Ceylan Ertem kimdir? Ceylan Ertem hakkındaki tüm ayrıntılar!

Ceylan Ertem kimdir? Ceylan Ertem hakkındaki tüm ayrıntılar!

  • 02 Şubat 2022 12:26
Şarkıcı Ceylan Ertem hakkında gelişmeler ve hayatına dait detaylar yakından takip ediliyor. Uzun müzik eğitimleri sonrası birçok şarkısı ile günümüzde en çok sevilen sanatçılar arasında bulunuyor.
Ertem, müzik ile ilk olarak Adapazarı Belediyesi'ndeki koroda tanıştı. Piyano ve gitar öğrendi, İstanbul'a müzik eğitimi için taşındı. Müjdat Gezen Sanat Merkez'inde de Batı müziği eğitimi gördü. Yurt içi ve yurt dışında şarkılarını seslendiren Ceylan Ertem hayatı merak konusu oldu. İşte, Ceylan Ertem'in merak edilen biyografisi...

CEYLAN ERTEM KİMDİR?

Ertem, 1 Aralık 1980 tarihinde Adapazarı, Sakarya'da dünyaya geldi. Aslen Çerkes olan bir ailede doğdu. Müzik hayatına 1992'de Adapazarı Belediyesi çocuk ve gençlik korosuna katılarak başlayan sanatçı, 1995'te piyano ve gitar eğitimi almaya başladı. 1999'da müzik eğitimine devam etmek için İstanbul'a taşındı ve Akademi İstanbul' da 1 yıl müzikal şarkıcılığı eğitimi aldı.
Ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne girdi ve Batı müziği bölümünde 2 yıl eğitimine devam etti. 2000 yılında Tuncay Korkmaz ile birlikte Anima'yı kurdu. 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi'nde duysal sanatlar bölümünde müzikoloji eğitimi aldı.
2006'da "Animasal" albümünü çıkaran Anima'nın 2007'de dağılmasından sonra 2008 yılında 26 hafta süren Açık Radyo'da ŞubidaP programını hazırlayıp sunan Ceylan Ertem, 2008 yılında Berlin’de temelleri atılan “Octophone” projesinde Philipp Gropper ve Wanja Slavin ile beraber kayıtlara başladı. Projeyle Avrupa'da ismini duyuran sanatçı, 2010 yılı şubatında Fransız alternatif gruplarından United Fools ile konser için, konuk sanatçı olarak Fransa'ya davet edildi. 2010 yılının ilk aylarında da Hollandalı alternatif grup Barana ile yaklaşık 1 aylık Hollanda turnesini gerçekleştirdi. 2010'da 40'ı aşkın müzisyenin katkısı ile ilk albümü Soluk'u çıkardı.