Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan Arasındaki Gerilim

Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan Arasındaki Gerilim

  • 28 Aralık 2023 10:20

Bir dönem çok yakın arkadaş olan Türk sinemasının iki önemli yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ile Zeki Demirkubuz'un uzun yıllardır görüşmediği biliniyor.

Zeki Demirkubuz, önceki gün Nuri Bilge Ceylan ile arasındaki soğukluk hakkında açıklama yapmıştı. Demirkurbuz, 2006 yılında Kader adlı filminin Antalya Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü aldığı törende Nuri Bilge Ceylan’ın bayıldığını hatırlatarak şöyle dedi:


"BU BAYILDI, KALDIRDILAR"

"Aynı akşam bunlar geldi yapımcısı, karısı, kendisi, tören sırasında önümüze oturdular, hiç konuşmadılar benimle" diyen yönetmen şöyle devam etti; "Ebru iki gün önce Kader’i izleyince allak bullak olduğunu söyledi, aramız iyiydi. Neyse geldiler, konuşmuyor. Arkasından seslendim de, bakmadı bile. Neyse vardır bir derdi dedim. İki tane ödül aldı, çıktı acayip küskün falan. Sonra her şeyin üstüne yemin ediyorum bir tane bile Kader’e şey yok… Bizim zaten bir beklentimiz de kalmadı. Tam böyle en iyi film ödülü açıklanmadan önce bu pat bayıldı. Gitti kaldırdılar, hatta ben de yardım etmeye çalıştım."


"NE SÖYLERSE SÖYLESİN CEVAP VERMEYEYİM DİYORDUM AMA..."

Nuri Bilge Ceylan, Demirkubuz'un ses getiren açıklamaları sonrası üç yıllık X (Twitter) orucunu bozdu ve ilk mesajını Demirkubuz'a yanıt niyetiyle şöyle attı:

"Ne söylerse söylesin cevap vermeyeyim diyordum, ama bu üslup karşısında ne yazık ki bu artık mümkün değil. Kendine şimdiden bir youtube kanalı açarsa iyi eder. Yakında..."


"OTUR OTURDUĞUN YERDE"

Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan'ın sosyal medya mesajı karşısında X (Twitter) platformundan bir paylaşım yaparak şunları söyledi:

"Toplumun adalet duygusuna, muhalifim diye geçinen bu dangalakların gerçeğe merakına bir gram güvensem ve milletin diline düşmekten çekinmeseydim hesabı daha o zaman kapatır, seni de “milli kahraman” yapardım. Tekrar söylüyorum otur oturduğun yerde ve dişini sıkmaya devam et."