Son dakika: Türk sinemasının efsane sanatçısı Fatma Girik yaşamını yitirdi

Son dakika: Türk sinemasının efsane sanatçısı Fatma Girik yaşamını yitirdi

  • 24 Ocak 2022 14:59
Usta sanatçı Fatma Girik'ten kötü haber geldi! 79 yaşındaki ünlü sanatçı hayatını kaybetti. Ezo Gelin, Kanlı Nigar, Yılanların Öcü, Namus, Toprak Ana gibi kült fimlerde başrol oynayan Fatma Girik tedavisi için Bodrum'dan İstanbul'a gelmişti. Altı aydır İstanbul'da tedavi gören ünlü oyuncu bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.
 
 

FATMA GİRİK'İN ÖLÜM NEDENİ BELLİ OLDU

Hastaneden yapılan açıklamada, "Türk sinemasının çınarı ve değerli oyuncusu Sayın Fatma Girik Covid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti" denildi.

CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Girik için yarın 10.00'da Şişli Belediyesi'nde belediye çalışanlarının katılacağı anma töreni düzenlenecek. Girik için ikinci tören ise saat 11.00'de Cemal Reşit Rey'de yapılacak. Fatma Girik'in cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Bodrum'a gönderilecek.

"YAPILAN TÜM MÜDAHALELERE RAĞMEN..."

Sanatçının hastalığına ve tedavi sürecine ilişkin Prof. Dr. Simru Tuğrul açıklama yaptı. Tuğrul açıklamasında "Türk sinemasının dev çınarı değerli Fatma Girik'i ne yazık ki bu sabaha karşı kaybettik. En son zatürre ve solunum yetmezliğine bağlı hastanemize yatışı gerçekleştirildi. Yapılan tetkiklerinde Kovid-19'a bağlı bir viral enfeksiyon olduğu görüldü. Yoğun bakımda takip ve tedavisine başladık. Ancak yapılan tedavilere rağmen kendisinde çoklu organ yetmezlikleri gelişti ve yapılan tüm müdahalelere rağmen sabah saat 7 civarında hakkın rahmetine kavuştu" dedi.
 
Prof. Dr. Simru Tuğrul hastanede yattığı süreçte Girik'i şahsen tanıma fırsatı bulduklarını ve çok sevdiklerini belirterek, "Çok değerli bir insandı. Çok pozitifti, espri anlayışı müthişti. Kendisini çok seviyorduk. Allah'tan rahmet diliyoruz. Sizlere, ailesine, sevenlerine de baş sağlığı diliyoruz" diye konuştu.
 

"ÖLECEĞİM DİYE ÖDÜM PATLIYOR" DEMİŞTİ

Geçen yıl Posta gazetesinden Alev Gürsoy'a konuşan Fatma Girik "Ölüm kavramıyla ilişkiniz nasıl? Ölümden korkar mısınız?" sorusuna şöyle yanıt vermişti:"Hem de çok! Öleceğim diye ödüm kopuyor. Çünkü arkamda bana ihtiyacı olan kişileri bırakmış olacağım. Mesela annemden önce ölmek istemem. Ne yapacak bensiz? Ki yaşı da çok ilerlerde. Kızım var, Ahu, benden başka kimsesi yok ama öleceğim sonuçta. Allah sıralı ölüm versin herkese…"
Fatma Girik geçen yılki Altın Portakal sonrası yayınlanan röportajında en büyük korkusunun annesinden önce ölmek olduğunu söylemişti. Oyuncu, ne yazık ki annesinden önce hayata veda etti.