Pelin Batu kimdir, kaç yaşında? Nereli? Pelin Batu\'nun eşi kimdir?

Pelin Batu kimdir, kaç yaşında? Nereli? Pelin Batu'nun eşi kimdir?

  • 23 Mart 2022 22:37
 
Pelin Batu ve bundan 4 sene önce İtalya'nın başkenti Roma'da evlendiği kalp damar cerrahı eşi Macit Bitargil basında yer alan haberlerin ardından günün en çok araştırılan isimleri arasına girdi. Ünlü oyuncunun, eşi Macit Bitargil ile ilgili uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi. Bu kapsamda Pelin Batu'nun kim olduğu araştırılmaya başlandı. İşte detaylar...

PELİN BATU KİMDİR?

Pelin Batu, 27 Aralık 1978 tarihinde, Ankara'da dünyaya geldi. Ünlü ismin babası ise eski milletvekillerinden olan emekli büyükelçi İnal Batu'dur. Babası İnal Batu’nun diplomat olmasını nedeniyle Pelin Batu çocukluğunu Pakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve ABD gibi farklı ülkelerde geçirmiştir.
Batu, liseyi New York, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Marymont Okulu'nda bitirdi ve sonrasında Mannes Müzik Koleji'nde tiyatro ve müzik eğitimi aldı. Batu üniversite eğitimine New York Üniversitesi'nde edebiyat ve felsefeye başladıktan sonra üzerine çalıştığı bölümü tarihe çevirdi. Üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde tamamlandı.
Oyunculuk kariyerine 1999 yılında vizyona giren Harem Suare adlı sinema filminde canlandırdığı Cariye Nevres karakteri ile atılan Batu, aynı yıl vizyona giren iki filmin daha kadrosunda yer aldı; Akşam Güneşi ve Hayal Kurma Oyunları. Batu'nun sinema kariyerindeki en önemli rollerden birisi ise 2000 tarihinde vizyona giren, yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı ve başrollerini Kadir İnanır ile Müjde Ar'la paylaştığı Komser Şekspir odu.
Aralarında 2004 tarihli Kerem ile Aslı, 2005 tarihli Sessiz Gece ve 2006 tarihini taşıyan Pars; Kiraz Operasyonu'nun da bulunduğu pek çok sinema yapımının yanı sıra tiyatro oyunları ve tv dizilerinde de rol alan Batu, Ghost Sonata adlı oyundaki başarılı performansı ile de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Ahmet Almaz ile Yahudilik Tarihi isimli bir kitap yazdı.
Habertürk televizyonunda Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu ile birlikte Tarihin Arka Odası adlı bir tarih programı yaptı. Ardından yine aynı kanalda Renkahenk isimli bir kültür sanat programını sundu. Sunucu ve komedyen Okan Bayülgen'in Makina Kafa ve Muhallebi Kafa programlarının daimi konuğu olan Batu Artı Bir kanalında Alternatif-siz programını hazırlayıp sundu. Bugün TV'de Yakın Tarihle Yüzleşme programını sundu. Şu anda ise Youtube'da; bilim, sanat, tarih gibi farklı konularda kısa belgeseller tarzında videolar hazırlıyor.

PELİN BATU'NUN EŞİ KİMDİR?

Pelin Batu eski eşi Macit Bitargil’in kendisine yoğun psikolojik baskı uyguladığı ve fiziksel şiddet eğilimli davranışlar sergilediği iddiasıyla 2 ay uzaklaştırma kararı aldırması ile gündeme geldi. Ünlü oyuncu ve tarihçi Pelin Batu, 4 sene önce kalp damar cerrahı Macit Bitargil ile Roma’da evlendi. Pelin Batu ve Mithat Bitargil'in Rafael adında bir çocuğu bulunuyor.

MACİT BİTARGİL KİMDİR?

Macit Bitargil, 1980 yılında doğdu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü mezunu olan Bitargil, mezuniyeti sonrası doktor olarak çalışmaya başlamıştır. Kalp ve Damar Cerrahı olarak çalışmalarına devem eden Bitarigil, 2017'de oyuncu, tarihçi ve şair eski milletvekili, emekli büyükelçi İnal Batu'nun kızı olan Pelin Batu ile İtalya Roma'da evlenmiştir. Macit Bitargil, aslen Hatay Antakya'lıdır.
Macit Bitargil‘in ağabeyi bir dönem ikinci evliliğini sosyete dünyasının önemli isimlerinden Raffi Portakal‘ın kızı Maya Portakal ile gerçekleştirmişti.