Hasan Can Kaya, RTÜK\'ün cezasından sonra ilk kez konuştu: RTÜK, Kemal Sunal\'ı bile sansürleyen bir kurum!

Hasan Can Kaya, RTÜK'ün cezasından sonra ilk kez konuştu: RTÜK, Kemal Sunal'ı bile sansürleyen bir kurum!

  • 05 Ocak 2022 13:14
Hasan Can Kaya, RTÜK'ün cezasından sonra ilk kez konuştu: RTÜK, Kemal Sunal'ı bile sansürleyen bir kurum!
 
Konuşanlar gösterisiyle üne kavuşan Hasan Can Kaya, RTÜK'ün Exxen'e idari para cezası kesmesi hakkında ilk kez konuştu. Sessizliğini bozan ünlü komedyen, "Çok tutulan mizah işlerinde her seferinde sansür uygulanmıştır. Kemal Sunal'ın 'Eşoleşek' kelimesini sansürleyen bir kurum. Benim üzerimden izleyicilerimi, özellikle Z kuşağını eleştirdiler ona üzüldüm. Yoksa umurumda değil." açıklamalarında bulundu.
 
"MUHAFAZAKARLAR DA BENİ İZLİYOR"
 
Snob Magazin'in haberine göre Kaya, "Konuşanlar adlı programı muhafazakarlar da muhalifler de izliyor. Bunların hepsi bizim programda yan yana gülüp eğlenirler. Konuşanlar izleyicisi akıl sağlığı en olgun kesim bence. Kendiyle barışık insanlar kendiyle dalga geçer. Küfürle güldürüyor diyen adamlar hayatında kimseyi güldürmemiştir" diye konuştu.
 
NE OLMUŞTU?
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Hasan Can Kaya'nın Konuşanlar programında kullanılan küfür ve argo ifadeler nedeniyle dijital içerik platformu Exxen'e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uygulamıştı.
 
'Konuşanlar programında mizahı aşan galiz ifadelerin, bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin bulunduğunu' tespit eden RTÜK, 'Türk toplumunun temeli olan ailenin fertlerinin de dahil edildiği ve cinsiyetçi unsurlar da içeren çok sayıdaki küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu' kanaatine varmıştı.