Gupse Özay, lohusalık sürecini anlattı! \'\'Kaygılı Durumum Arşa Çıktı.\"

Gupse Özay, lohusalık sürecini anlattı! ''Kaygılı Durumum Arşa Çıktı."

  • 15 Ocak 2024 13:53

Gupse Özay ile Barış Arduç'un, 'Deliha' (2014) filminin setinde başlayan arkadaşlıkları aşka dönüşmüştü. 29 Temmuz 2020'de Çeşme'de nikâh masasına oturan ikili, 9 Eylül 2022 tarihinde ilk kez anne ve baba olma mutluluğu yaşamıştı. Kızlarına Jan Asya ismini vermişti.

Sinemada 3 milyon 600 binden fazla seyircinin izlediği 'Eltilerin Savaşı' filminden dört yıl sonra sevenleriyle buluşmaya hazırlanan Özay, bir anne ve babanın doğumdan sonra yaşadıkları ilk 40 günü anlatan 'Lohusa' filminin heyecanını yaşıyor.

"HORMONEL DEĞİŞİKLİK, PANİK!"

Kameralardan uzak bir aile hayatı sürmeyi tercih eden 39 yaşındaki oyuncu, Fatih Altaylı'nın Youtube'da yayınlanan programına konuk oldu. Ünlü isim, "Filmi yazmaya nasıl başladın? Neyi anlatmak istedin?" sorusuna dikkat çeken bir yanıt verdi.

 

"Neyi anlatmak istediğimi biliyordum. Lohusalık yaşanan bir şey ve her annede farklı oluyor. Hormonel değişiklikler var, uykusuzluk var, panik var, anksiyete var. Bu farklılaşabilir; kimisi ağır geçiriyor, kimini çok hafif geçiriyor. Daha rahat bir anne teğet geçiyordur o depresyondan. Benim gibi kaygılı, obsesif bir insanı çok zorluyor. Kendime gol attığım nokta; güvensizliğim kaygılı durumum arşa çıktı."

"PERİŞAN OLDUM"

İlk günden itibaren Jan Asya ile kendisinin ilgilendiğini dile getiren Özay, "Ben yardım isteyemedim. 'İyiyim' ,'Uykusuz değilim' gibi sözleri çok kullandığımı fark ettim. Oysa o an kim varsa evde; 'kocacığım', 'anneciğim', 'kayınvalideciğim' diyebilirdim... Yardım isteyememeyi bırakamama hali beni perişan etti. Ben genelde de yardım isteyemeyen bir insanım. Mesela düşsem kendim hallederim. Dolayısıyla bu beni mahvetti, hayatımı kaydırdı. 'Lütfen anneler yardım isteyin, yardım istemekten korkmayın' mesajını vermek istedim. Önceki anneler de yeni anneye hava atmayın, empati kurun" ifadelerini kullandı.

"BİRÇOK SAHNE GERÇEK"

Başarılı komdyen, "Çocuk büyüyüp kendini kurtaracak hale geldikçe rahatladım. Tatlı ve komik bir çocuk, bana çekti.. Hamilelik aşırı kolaydı ama doğduğu an hiç uyumadım çünkü uyursam çocuğa bir şey olacak gibi düşünüyordum. O yüzden Lohusa’nın birçok sahnesi, benim gerçek sahnelerim" demişti.