Akrep Nalan hayatını kaybetti

Akrep Nalan hayatını kaybetti

  • 04 Mart 2022 13:45
Bir süredir sağlık sorunları yaşayan 'Akrep Nalan' lakaplı sanatçı Füsun Nalan Açın, yaşamını yitirdi. Açın, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki evinde bakıcısı tarafından ölü olarak bulundu. Acı haberi menajer Özgür Aras sosyal medya paylaşımıyla duyurdu.
Bodrum'a bağlı Eskiçeşme Mahallesi'nde yaşayan ve bu sabaha karşı yaşamını yitiren Akrep Nalan lakaplı sanatçı Füsun Nalan Açın'ın ölümü büyük üzüntü yarattı. Akpen Nalan’ı son olarak evinde ziyaret eden müzisyen Ertan Öztaş ise 38 yıllık arkadaşını kaybetmenin acısını yaşadığını belirterek “Şu anda İstanbul’da sahne alıyorum. Son olarak evine gidip kendisini gördüğümde solunum yetmezliği ve güçsüzlük ile ilgili sıkıntıları vardı ve bana ‘Ertan ben ölüme hazırım artık, çünkü araba kullanamıyorum ve denize gidemiyorum, denizi maviyi görmeyince benim için yaşamanın bir anlamı yok her an ölümü bekliyorum, vücudumda hiçbir yerim tutmuyor’ demişti. Yani kendisini ölüme hazırlamıştı. Oysaki ben onu 1987 yılında Ankara’dan Bodrum’a getirip ilk kez Efe Bar’da sahneye çıkmasını sağlamıştım. Ondan sonra hep Bodrum’da kaldı, bir Bodrum tutkunuydu. Ne diyebiliriz ki Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.
Acı haberi SÖZCÜ’ye hayat arkadaşı Alişan Çiçek verdi. Çiçek yaptığı açıklamada “Geçen aralık ayında solunum yetmezliği ve bağırsak sıkıntıları nedeniyle üç hafta hastanede kalmıştı. Bu sabaha karşı da yaşamını yitirdi. Çok sevdiğim bir değerimi kaybettim. Cenaze işlemleriyle ilgili henüz bir karar vermedik” diye konuştu.
Türk müziğinin efsane sesi Müzeyyen Senar’ın kızı sanatçı Feraye Işıl, “Nalan çok can dostu, kalbi iyiliklerle dolu, vatanını seven, dürüst ve ilkeli bir arkadışımdı. Bir kez olsun insanlara kızdığını görmediğim. Atatürkçü çizgisinden bir an olsun yılmadı, gerektiği yerlerde sanatçı olarak tepkisini göstermeyi bildi, gösterdi. Büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Allah rahmet eylesin” dedi.
Akrep Nalan’ın 13 yıllık komşusu Özlem Orpak da “Nalan ablamın solunum yetmezliği sorunu vardı. Akciğerlerinde buzlanma vardı. Pazartesi günü hastaneye yatacaktı. Solunum cihazı falan alındı kendisine. Ben karşı komşusuyum. Bakıcısı sabah bana geldi, dedi ki ‘ablam iyi değil’. Ben de gittim kalp masajı yaptım. Fakat geç kalınmış oldu, ambulansı çağırdım. Gelen doktorun söylediği de solunum yetmezliğinden dolayı vefat etmiştir. Biz 13 yıllık komşuyuz. Birbirini seven komşulardık” dedi.
Akrep Nalan’ın cenazesi Bodrum Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne kaldırıldı. Nalan’ın İstanbul ve Ankara’dan yakınlarının yola çıktığı, cenazesinin ise yarın Bodrum’da toprağa verileceği belirtildi.

AKREP LAKABINI NASIL ALDI?

‘Akrep’ lakabını 1978 yılında aldı. Oynadığı at yarışında altılı tutturduğu atın adının ‘Akrep’ olması ve o dönem gazete manşetlerinde gündem olan Nalan Duman’ın lakabı ‘Akrep Nalan’dan esinlenerek çevresi tarafından yine bu isimle seslenildi. İlerleyen yıllarda bu lakabı sahne adı olarak kullanmaya devam etti.
Sanatçı bir röportajında ‘Akrep Nalan’ adını nasıl aldığını anlatırken “1978 yılında hayatımda ilk defa at yarışı oynadım ve 6’lıyı tutturdum. Atın birinin adı Akrep’ti. O sıralarda gazetelerin manşetlerinde ‘Akrep Nalan’ lakaplı bir hanım vardı. Sanırım çevremdekiler ondan esinlenerek bana ‘Akrep’ diye hitap etmeye başladı. Sonra da bu lakap üzerime yapıştı kaldı” demişti.
 
Akrep Nalan bir dönem kendisini çok üzen bir olayla da gündeme gelmişti. Yanlışlıkla köpeğinin üstüne basıp ölmesine neden olan şarkıcı bu olay yüzünden kötü bir şekilde anıldığı için çok üzüldüğünü de anlatmıştı Posta Gazetesi'ne verdiği röportajda. Sözün bu noktasında da magazini hiç sevmediğini ifade etmişti: "Beni o kadar çok üzüp canımı yaktılar ki... Beni kilolarımla ve köpeğimle gündemden düşürmediler. Çok kötü, çok talihsiz bir kazaydı. Belki de başıma gelmiş en büyük trajedi. Köpeğimin üstüne bastım öldü... Şimdi Google’a adımı yaz; ‘Köpek katili’ olarak çıkıyorum. Yüreğim acıyor. Hele de hayvan sever bir insansanız acınız ikiye katlanıyor. O yüzden insanlardan korkuyorum. Günlerce kendime gelemedim, çok ağladım. Beni köpek canavarı olarak yazdılar. Asıl bana yapılan canavarlıktı" sözleriyle bu konudaki düşüncelerini anlatmıştı.

AKREP NALAN KİMDİR?

26 Nisan 1954 tarihinde Vasfi ve Hasibe Açın’ın tek çocuğu olarak Ankara Yenimahalle’de doğdu. Ankara Sanatevi’nde tiyatro çalışmaları yaptı. Hamdi Ortadirek isimli müzikli ortaoyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaştı. Tiyatro ile barmaidlik yapmaya başladı.
İlk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında yaptı.
Çocukluğundan beri müzikle ilgili olan Açın, ilk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında Hakkı Çağdaş'ın desteği ile "Goldfinger" gece kulübünde gerçekleştirdi. Daha sonra Bodrum Efe Bar, Pirinç Otel, Ünlü Otel, Paradise gibi mekânlarda dinleyici kitlesini artırdı. Ardından İstanbul'da Kulüp 12, Paella, Memos, Küfe gibi yerlerde sahne aldı. Takip eden yıllarda İstanbul ile Türkiye'nin her yerinde şarkı söyledi.
1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley'in desteğiyle çıkardığı ilk albümü "Dağ Çiçeği" ile meşhur oldu. Daha sonra Selim Atakan'ın desteği ile 1994 yılında "Zil Zurna Sevdalar" başlıklı ikinci albümünü yayınladı. İlk iki albümde yer alan "Fânî Dünya", "Halikarnas", "Karlar Düşer" parçaları ile ses getirdi. Zirvedekiler (1994), Baskül Ailesi (1997), Hayat Bilgisi (2003-2005), Peki Olur Şekerim (2003) ve Aşk Mahkumu (2004) dizi ve filmlerinde aktrislik denemeleri oldu.